Без додаткових нормативних актів закон “Про державну підтримку кінематографії в Україні» не запрацює.

Без розробки та ухвалення низки нормативних актів закон “Про державну підтримку кінематографії в Україні» не запрацює на повну

Кіноіндустрія дуже довго чекала на ухвалення закону “Про державну підтримку кінематографії в Україні», що має запровадити низку механізмів, які сприятимуть розвитку вітчизняного кіно. Майже місяць тому, 22 вересня, парламент ухвалив відповідний законопроект, і зараз документ чекає на підпис президента.

Однак, навіть набрання ним чинності не означатиме автоматичного впровадження усіх передбачених законом механізмів підтримки галузі, оскільки необхідно вносити зміни до інших нормативних актів та розробляти нові. За оцінками, цей процес може тривати до осені 2017 року. Окреме питання - внесення змін до Податкового кодексу, що можливе не пізніше ніж за 6 місяців до набрання ними чинності.

Ось перелік того, що за оцінками учасників “#КіноКраїни” ще потрібно зробити:

 1. Внести зміни до Податкового, Митного та Бюджетного кодексу. Відповідальний орган – Верховна Рада. Мова, зокрема, про такі зміни:
  • ухвалення в другому читанні законопроекту № 3240, який, серед іншого, пропонує відносити до захищених видатків держбюджету кошти Державного фонду підтримки кінематографії;
  • продовження дії пільги з ПДВ для виробництва і постачання національних фільмів до 1 січня 2022 року;
  • введення особливого порядку оподаткування ПДВ певних виплат особам, які беруть участь у виробництві
  • прирівнювання для цілей оподаткування іноземних суб’єктів підприємницької діяльності, задіяних у процесі кіновиробництва, до юридичних, а не до фізичних осіб, як їх наразі розглядає українське законодавство;
  • введення пільг із ПДВ та ввізного мита для ввезення обладнання для цілей виробництва та кінотеатрального показу;
  • повернення пільг по платі за землю для державних і комунальних кіностудій та кінотеатрів, згідно переліку Кабінету Міністрів;
  • введення спеціального режиму оподаткування субсидій, які отримують іноземні компанії.
 2. Створити Державний фонд підтримки кінематографії. Відповідальні органи – Комітет Верховної Ради з питань бюджету, Держкіно, Міністерство культури, Державне казначейство.
 3. Внести до держбюджету на 2017 рік суми фонду в розмірі 0,2% від витрат загального фонду бюджету за 2016 рік. Відповідальний орган – Комітет Верховної Ради з питань бюджету.
 4. Затвердити платню за розгляд заявок на отримання субсидій. Відповідальні органи – Верховна Рада, Кабмін. Необхідно внести зміни до закону про адміністративні послуги. До визначення платні на рівні закону розмір та порядок визначає Кабмін.
 5. Розробити порядок здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг, необхідних для виробництва фільмів, які фінансуються на 100%. Відповідальний орган – Держкіно.
 6. Розробити порядок здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг, необхідних для виробництва фільмів, які фінансуються на 80%. Відповідальний орган – Держкіно.
 7. Розробити порядок здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг, необхідних для виробництва фільмів, які фінансуються на 50%. Відповідальний орган – Держкіно.
 8. Розробити порядок про надання cash rebates. Відповідальний орган – Держкіно.
 9. Розробити форми заяв та перелік документів для подання до Держкіно з метою отримання державної підтримки. Відповідальний орган – Держкіно.
 10. Розробити договір про надання фінансової підтримки. Відповідальний орган – Держкіно.
 11. Створити Раду з державної підтримки кінематографії. Відповідальний орган – Кабмін.
 12. Запропонувати одну кандидатуру від Держкіно. Відповідальний орган – Держкіно.
 13. Запропонувати одну кандидатуру від Мінкульту. Відповідальний орган – Мінкульт.
 14. Запропонувати сім кандидатур від індустрії (висувають спілки, об’єднання, які не рідше одного разу на рік проводять публічні обговорення актуальних питань мінімум протягом трьох років). Відповідальна – індустрія.
 15. Обрати сім членів Ради з досвідом роботи не менше трьох років, а саме:
  • керівника / заступника керівника виробника, розповсюджувача, демонстратора фільмів;
  • режисера-постановника;
  • продюсера;
  • юриста;
  • економіста;
  • кінодраматурга;
  • кінознавця.
  Відповідальна – індустрія.
 16. Визначити розмір та порядок виплати стипендій членам Ради. Відповідальний орган – Кабмін.
 17. Відкрити Держкіно банківський рахунок в іноземних валютах. Відповідальний орган – Держказначейство.
 18. Внести зміни до нормативно-правових актів України для безперебійного перерахування cash rebates нерезидентам. Відповідальний орган – Нацбанк.