Прийняття законопроекту №6623: основні засади та механізми його реалізації

Вчора відбулося засідання Комітету з питань культури і духовності, під час якого обговорювався проект Закону №6623 про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей розповсюдження фільмів та іншої аудіовізуальної продукції, створеної за участю держави-агресора. Попри те, що індустрія не брала участь у розробці цього законопроекту та щодо нього виникає багато запитань, Комітет його підтримав. 

Цей законопроект забороняє будь-який фільм, незалежно від того де і ким він вироблений (включаючи український, європейський, американський та ін.), у разі, якщо в його створенні брав участь принаймні один громадянин держави-агресора.

Раніше Телеакадемія направляла запит до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо легітимності деяких положень цього законопроекту. Відповідь, отримана на даний запит, підтверджує, що цей проект закону може вважатись таким, який, у разі його прийняття, призведе до порушення прав і свобод людини і громадянина, оскільки його положення мають ознаки, за якими він суперечить Конституції України, нормам міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та чинному законодавству України. Також, він тягне за собою і інші негативні наслідки, а саме: цей закон неможливо буде виконати через невизначеність процедури встановлення громадянства учасників фільму.

Сподіваємось, що Верховна Рада України візьме до уваги думку омбудсмена та індустрії і не ухвалить законопроект, який не має механізмів для його виконання та порушує права людини.

Довідка 

Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей розповсюдження фільмів та іншої аудіовізуальної продукції, створеної за участю держави-агресора №6623 від 22.06.2017р. – рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект у першому читанні за основу за умови його подальшого суттєвого доопрацювання.

Ініціатори: Княжицький М.Л., Висоцький С.В., Денисенко В.І., Опанасенко О.В., Сюмар В.П., Тетерук А.А., Кремінь Т.Д., Береза Ю.М.

Проектом пропонується закріпити визначення поняття фільм держави-агресора – будь-який фільм, створений та/або вперше оприлюднений (демонстрований) після 1 січня 2014 року, одним з виробників якого є юридична особа, створена за законодавством та/або зареєстрована в державі-агресорі, або який відповідно до оцінних елементів бальної системи, передбаченої цим Законом, набрав принаймні один бал за рахунок участі у створенні фільму громадянина держави-агресора, або за рахунок того, що місце зйомок, монтажу, знімальної студії чи отримувачі передбачених цим Законом витрат розташовані на території держави-агресора.

Передбачається, що свідоцтво національного фільму може бути скасоване в загальному порядку якщо будуть виявлені ознаки фільму держави-агресора.

Пропонується доповнити визначення власного продукту телерадіоорганізації - програми та передачі, їх частини, які повністю або частково створені та/чи профінансовані телерадіоорганізацією. Програми, передачі, їх частини, які повністю або частково створені та/чи профінансовані юридичними або фізичними особами держави-агресора, не вважаються власним продуктом телерадіоорганізації.

Закріплюється поняття продукт держави-агресора – фільми держави-агресора, а також телепередачі, які повністю або частково створені та/чи профінансовані громадянами держави-агресора, юридичними особами, які мають місцезнаходження (місце реєстрації) в державі-агресорі або юридичними особами, які прямо або опосередковано контролюються ними.

Відповідно до проекту трансляція продукту держави-агресора заборонена. Виключно з інформаційною метою допускається використання в інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередачах, які є власним продуктом телерадіоорганізації, окремих фрагментів продукту держави-агресора.

Фрагменти продукту держави-агресора, трансляція якого дозволяється відповідно до попереднього абзацу, мають бути ідентифіковані за допомогою титрів з текстом «фрагмент фільму держави-агресора» або «фрагмент передачі держави-агресора» в залежності від типу продукту, фрагменти якого транслюються. Титри повинні мати контрастний колір, а їх висота повинна бути не меншою 10% висоти кадру, що використовується в трансляції. Титри транслюються впродовж всього часу трансляції відповідного фрагменту.